Tipy na dárky k Vánocům – 1. část
Blíží se Vánoce, mimo jiné doba nakupování dárků pro naše blízké. V posedních letech Češi za dárky utrácejí rok od roku více a více (loni to jen v českých internetových obchodech 98 miliard korun), podívejte se tedy na pár tipů, co letos koupit.
Retro hračky a stavebnice pro děti
Lego, stavebnice Merkur a jiné – to všechno jsou hračky, které vydrží po generace. Pokud je doma nemáte a chcete je pro své děti, je pravděpodobné, že si s nimi budou hrát také vaše vnoučata, jejich děti a možná ještě další generace. I když se často jedná o dražší hračky, jedná se ale vlastně o dlouhodobou investici, která se vyplatí.
Dopravní prostředky pro děti
Není moc dobré kupovat na zimu koloběžky, kola, in-line brusle a podobné dopravní prostředky. Dítě je smutné, že je hned nemůže jít zkoušet ven a musí čekat až na jarní počasí. Něco jiného jsou ale sportovní potřeby a dopravní sportovní prostředky pro zimní sněhové radovánky (boby, saně apod.)
Elektronika pro starší děti
Obzvlášť starší děti potěší elektronika (tablety, mobily a další…) V tomto případě je ale dobré s nimi konzultovat, co přesně potřebují, co nejvíc využijí a hlavně co z nich neudělá outsidera ve školním kolektivu (ať už si o tom myslíte cokoli, školní kolektiv je sociální skupina, není dobré děti rozmazlovat, ale koupením nevhodného mobilního telefonu v případě, že za podobné peníze můžete koupit takový, který si dítě opravdu přeje, je zcela zbytečný krok vedoucí k oslabení pozice dítěte).
Vláčkodráhy, autodráhy, železnice
Dřevěné vláčkodráhy pro menší děti, autodráhy, s nimiž si mohou hrát i tatínci, železniční soupravy.
U elektricky poháněných systémů je lepší si připlatit a koupit verzi s adaptérem místo levnějších verzí na baterie. Za prvé nebude potřeba se o zdroj napájení starat, za druhé se se slábnoucí baterií mění rychlost a vlastnosti jízdy poháněných dopravních prostředků.
Dárky pro dospělé – pro muže a ženy
„Chlapské“ věci, jako je nůž, luxusní psací souprava, holicí strojky na vlasy i vousy, elektronika, komponenty k počítači, možná nějaké oblečení. Dospělý člověk má už vyhraněný styl a proto je potřeba obdarovávaného lépe znát. Každý ocení něco jiného a se stoupajícím věkem se rozdíly mezi lidmi prohlubují. V tomto úvodním článku série o dárcích proto nemá smysl vypisovat konkrétní tipy viz níže „rada na závěr“.
Knihy a knížky
Kromě těch úplně nejmenších jsou knihy vhodným dárkem pro všechny věkové kategorie. Jako v předchozím textu i zde doporučíme trochu investovat a koupit knihy, které se dají skutečně číst, které budou ozdobou knihovny a čtenář se k nim bude jednou za čas třeba i vracet. Pro děti se hodí všelijaké encyklopedie, osvědčené pohádky, aktivní knihy (omalovánky, doplňovačky apod.), dětské příběhy, příběhy o zvířatech pro menší dívky, pro ty starší pak už třeba i příběhy o lásce.
Rada na závěr – nekupujte zbytečnosti
Každý dárek znamená radost pro obdarovaného, ale jsou dárky, kde to touto chvilkovou radostí končí. Dárek je nevhodný, nemá využití, obdarovaný neví, co s ním má dělat, případně s ním ani nic dělat nechce (typicky třeba u zážitkových dárků, o které obdarovaný/á nestojí). Je proto lepší zjistit si informace a investovat třeba i více peněz do jednoho dárku (namísto menší částek do dárků menších), který opravdu potěší.
Jinak řečeno – nekupujte někomu powerbanku jenom proto, že to zrovna letí a doporučuje vám ji jako dárek váš oblíbený eshop. Stejně tak nekupujte chladící podložku pod notebook, když jste u potencionálního obdarovávaného nikdy nepostřehli, že by měl s chlazením svého notebooku problém. Nekupujte dítěti k mobilnímu telefonu přenosný reproduktor jenom proto, že se vyrábějí v různých fakt stylových a cool provedeních, když vaše dítě nikdy toto přání neprojevilo a má raději sluchátka. A takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho… Výběr správného dárku je totiž často mnohem náročnější, než vydělat peníze, které za dárek ve finále utratíme. Další tipy přineseme v následujících článcích na toto téma.