Rozdíl mezi refinancováním a konsolidací půjček – co se vám vyplatí?
Sjednávání úvěrů je dnes zcela běžná věc. Lidé si půjčují peníze, aby mohli jet na dovolenou, koupit si nové auto nebo si zařídit vysněné bydlení. V mnoha případech se kvůli tomu zadluží na velmi dlouhou dobu, zaplacení půjčky totiž může být otázkou řady let, pokud se jedná o vyšší částku. Za tu dobu se mohou u banky nebo nebankovní společnosti změnit podmínky, což způsobí, že dlužníci nejsou se svým dluhem spokojeni a snaží se najít nějaké řešení – tím by pro ně mohlo být refinancování nebo konsolidace půjček.
Před tím, než si nějaký finanční produkt sjednáte, si dobře rozmyslete, kolik peněz opravdu potřebujete. Vždy je nejlepší půjčovat si co nejmenší obnos, abyste svůj závazek měli co nejdříve splacený. Možná by vám stačila jen malá půjčka před výplatou, kterou byste během pár týdnů zase vrátili a nemuseli se tak zabývat tím, že vám po nějaké době podmínky přestaly vyhovovat a vy musíte platit vysoký úrok.
Co je to refinancování a konsolidace?
Pokud nejste se svým úvěrem spokojeni a hledáte, jak by se jeho podmínky daly změnit, řešením pro vás může být refinancování. Než se pro něj rozhodnete, dobře tento krok zvažte. Sice vám za určitých podmínek přinese úspory, ale některým klientům by se naopak nemusel vyplatit vůbec. Při refinancování dochází k nahrazení stávající půjčky půjčkou novou, která je pro vás výhodnější, takže díky ní můžete ušetřit na splátkách.
Druhou variantou je takzvaná konsolidace, která se od refinancování zásadně liší. Zde se jedná o sloučení několika závazků do jednoho, díky čemuž každý měsíc hradíte pouze jednu splátku, takže máte o něco výhodnější podmínky. Můžete si takto sjednotit například leasingovou půjčku, hypotéku a spotřebitelský úvěr.
Kdy přemýšlet o refinancování?
V případě, že jste uzavřeli nebankovní půjčku bez doložení příjmů, nemá smysl o refinancování uvažovat, jelikož tyto závazky bývají rychle splacené. O refinancování je možné přemýšlet v případě, že máte sjednaný nějaký bankovní produkt. Pokud nejste se stávajícími podmínkami spokojeni a blíží se vám fixační období, kdy je možné provést změnu, můžete oslovit konkurenční banky, aby vám udělaly nabídku. Každá banka si vás bude chtít získat, proto vám nabídne ty nejlepší podmínky.
Kdy je lepší konsolidace?
Klienty konsolidace láká v případě, že mají více úvěrů, které mohou díky konsolidaci sloučit do jednoho. Díky tomu pak pro ně bude dluh přehlednější a mohou získat i lepší podmínky. U konsolidace je potřeba být ve střehu, jelikož jsou zde i rizika, která je třeba brát v potaz. Jedná se především o možné poplatky za předčasné splacení úvěrů, které máte – vybraná společnost je za vás totiž zaplatí a vy jí je následně splácíte jako jednu půjčku. Proto tento krok dobře zvažte, aby byla vzniklá úspora díky konsolidaci vyšší než sankční poplatky za předčasné ukončení smluv.
PR text