Proč si pořídit stavební spoření
Stavební spoření je pro „běžně finančně vzdělaného člověka“ stále jedním z nejužitečnějších finančních produktů na trhu. Umožňuje peníze opravdu naspořit, přináší zhodnocení a státní podporu. Našetřené prostředky je přitom možné použít na cokoli.
Skutečné spoření
V domácnosti je vždy co kupovat. Vždy je možné pořídit nějakou věc nebo službu, investovat do dárků pro děti či si pořídit něco pěkného. Mnoho lidí tak nenašetří za celý svůj život vůbec nic, co by stálo za řeč – a za co by se dalo pořídit něco opravdu hodnotného.
Stavební spoření funguje tak, že člověk zaplatí něco za jeho založení (typicky 1 %) a platí něco za vedení účtu. Na oplátku získá nějaké roční zhodnocení (v dnešní době zhruba 1 %) a státní podporu 10 % ze skutečně naspořené částky až do výše 2000 Kč ročně. Více viz níže v článku.
Původní význam stavebního spoření byl v tom, že si člověk našetřil částku potřebnou k tomu, aby si mohl vzít od stavební spořitelny úvěr na bydlení, naspořené peníze lze ale použít na cokoli.
Pro získání státní podpory a všech výhod stavebního spoření je ale nutné spořit minimálně 6 let.
Vázací doba 6 let
A právě vázací doba 6 let je důvodem, proč je možné stavební spoření využít skutečně na naspoření určité částky. Stavební spoření se uzavírá na dobu neurčitou, takže je možné spořit klidně i déle, nicméně motivační vázací lhůta může zaručovat, že člověk nevybere své peníze dříve a státní podpora jej zároveň motivuje posílat stále další vklady.
Jinými slovy to znamená, že pokud nechcete přijít o státní podporu 2000 Kč ročně (maximální podpora při splnění všech podmínek), nesmíte během této doby na peníze sáhnout. Oproti běžným „spořícím účtům“, kde je jako jedna z výhod uváděna dostupnost peněz kdykoli, jde tak o produkt, který člověku přímo znemožňuje peníze neušetřit
Částka, kterou chcete naspořit
Na začátku, při uzavírání smlouvy o stavebním spoření, je potřeba stanovit cílovou částku, tedy objem peněz, který má být na účtu stavebního spoření při jeho ukončení (ať už výběru peněz nebo žádosti o úvěr na bydlení).
Z této částky se platí stavební spořitelně poplatek za založení stavebního spoření, takže není tajemstvím, že produkt vychází pro mnoho lidí nejvýhodněji tak, že spoří maximum pro získání maximální státní podpory. Cílová částka je tak často 150 tisíc korun s měsíčním vkladem 1700 Kč (to stačí pro získání maximální státní podpory) a jednorázovým poplatkem za založení smlouvy 1500 Kč (často může být v akční nabídce nebo v případě založení stavebního spoření přes internet nižší).
Státní podpora
Jak je to tedy stručně se stání podporou?
- Státní podpora trvá 6 let (vázací doba stavebního spoření)
- Státní podpora je maximálně 2 tisíce korun ročně
- Státní podpora je 10 % z vkladů účastníka stavebního spoření
- Státní podpora je vrácena státu v případě, že klient poruší nějakou z podmínek, typicky ukončí spoření a nechá si vyplatit peníze ještě před uplynutím vázací doby
Hlavní výhody stavebního spoření
- Našetření peníze lze použít na cokoliv
- Motivační princip stavebního spoření umožňuje peníze skutečně naspořit
- Stát přispěje za 6 let až 12 tisíc Kč
- Zhodnocení je stejné, jako např. u termínovaných vkladů (typicky v dnešní době 1 %)
- Naspořené peníze jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 tisíc eur
Stavební spoření není možná produkt vhodný pro skutečné investory, kteří dokáží najít na trhu jiné a třeba zajímavější možnosti zhodnocení finančních prostředků, pro mnoho lidí je to však cesta k našetření větších částek peněz za přispění státu.