Blíží se přechod z DVB-T na DVB-T2
K přechodu a vypnutí staršího DVB-T by mělo dojít v první polovině roku 2020. Již koncem listopadu 2019 ale dojde k vypnutí DVB-T na vysílači Žižkov a Cukrák v Praze. K příjmu DVB-T2 je potřeba zařízení schopné příjmu DVB-T2 a zpracování kodeku H.265.
Novým standardem DVB-T2 je již pokryta skoro celá Česká republika. Cílem je získat další prostor pro televizní stanice a uvolnit některé frekvence pro mobilní operátory, respektive pro rozvoj mobilního internetu. Na našem českém DVB-T2 bylo rozhodnuto o používání kodeku H.265 (HEVC), což je způsob kódování. S jeho pomocí je možné přenášet video při menších nárocích na přenos dat a zároveň s vyšší kvalitou.
Co udělat pro příjem DVB-T2 s H.265
Nejjednodušší možností je zřejmě pořídit si televizní přístroj s tunerem, který přijímá DVB-T2 a dekóduje s HEVC – H.265. Dejte si proto pozor na různé výprodeje a nabídky televizorů, které zmíněné technologie nepodporují. V dnešní době by se to ale už stávat nemělo, protože televize s podporou nového pozemního vysílání jsou již na trhu delší dobu. Už nyní si může vzhledem k celostátnímu pokrytí každý vyzkoušet naladit stanice, které mají T2 ve svém názvu a prověřit tak schopnosti svého televizoru.
Druhou možností je nový set-top box. Pokud máte novější televizi, ale bez podpory DVB-T2, jde o neúspornější řešení. Nevýhodou je, že televizor je pak nutné ovládat přes ovladač set-top boxu a uživatel/divák se pak připravuje o určité možnosti a funkce, které třeba levnější set-top box mít nebude, kdežto televizní přístroj ano.
Třetí možnost je přijímat televizní vysílání přes nějakého providera, tedy poskytovatele, v tomto případě televizních služeb. Výhodou je další řada funkcí, jako je třeba televizní archiv, možnosti nahrávání pořadů, možnosti vyhledávání v již odvysílaných pořadech, možnosti sledovat televizi i na jiných zařízeních, např. na mobilním telefonu, tabletu či počítači atp. Koupit si můžete i další programovou nabídku, tedy placené kanály, např. HBO, Cinemax a další.
Ať už se rozhodnete pro satelit, klasickou kabelovku nebo v poslední době čím dál oblíbenější IPTV (televizi přes internet), nevýhodou tohoto řešení zůstává povinnost měsíční platby. Tedy za takové vysílání, i základní volně šířené programové skladby, je potřeba platit poskytovateli nějaký poplatek, a to většinou každý měsíc.
V každém případě je nástup nových technologií výhodou pro nás všechny a s nutnými náklady bychom se měli ve prospěch pokroku smířit.